Z satysfakcją pragniemy poinformować, że dobiegła końca realizacja projektu „Zaczytani w Ogrodzie”, który mógł się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

Zadanie to miało na celu przybliżenie czytelnikom, w różnym wieku ciekawych pozycji literatury polskiej i światowej w nietypowy sposób. Salon literacki mieścił się na polanie koło XIX wiecznego Pałacu, w otoczeniu pięknej przyrody Przelewickiego Arboretum pod pawilonem, wokół którego zostały ustawione specjalnie wykonane ławki dla uczestników spotkań.
Do współpracy zostały zaproszone różne osoby, które czytały wybrane fragmenty – osoby ze środowiska lokalnego, aktor z Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz autorki książek – Barbara Stenka i Dorota Schrammek. W sumie odbyło się 15 spotkań w okresie od maja do października 2019 r.

Mamy nadzieję, że realizacja zadania pozwoliła zmienić sposób postrzegania biblioteki, która do tej pory kojarzyła się jako miejsce pełne regałów z książkami w zamkniętym, dusznym pomieszczeniu. Proponowana forma zapraszała czytelników do zabawy na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, gdzie podziwiając piękno przelewickiej przyrody można zaczytać się w Ogrodzie. Czytelnicy zachęceni takim miejscem, gdzie w zacisznym zakątku wśród pięknych drzew i krzewów mogli usiąść i zatopić się w lekturze proponowanych książek, będą częściej sięgać po książkę.
Poprzez te działania realizowano główny celu programu – rozwój kulturotwórczej roli biblioteki, a zaproponowana atrakcyjna forma zabawy z książką rozbudziła potrzebę czytania książek u mieszkańców gminy, w szczególności najmłodszej grupy mieszkańców, obejmującej dzieci i młodzież