W niedzielne popołudnie 2 grudnia 2018 roku w sali pałacu Ogrodu Dendrologicznego mogliśmy z ogromną przyjemnością uczestniczyć w koncercie pn. „Gdy ostatnia róża zwiędła” – była to prezentacja talentów studentów śpiewu z klasy dr hab. Ewy Filipowicz-Kosińskiej Akademii Sztuki w Szczecinie.

Tytuł koncertu nawiązuje do słów wiersza Tadeusza Asnyka. Słowa te wykorzystywało wielu polskich kompozytorów m.in: Stanisław Niewiadomski, ale także Ignacy Jan Paderewski. W koncercie usłyszeliśmy właśnie pieśń napisaną przez tego Wielkiego Polskiego Patriotę, w nawiązaniu do Niepodległej, w rocznicę 100 lat od odzyskania niepodległości.

W czasie tego muzycznego wydarzenia znalazły się także utwory innych polskich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko i wymieniony wcześniej Stanisław Niewiadomski a także utworów kompozytorów obcych jak: W. A. Mozart, G. Donizetti, V. Bellini i inni.

W koncercie wystąpili studenci klasy śpiewu solowego dr hab. Ewy Filipowicz-Kosińskiej, solistki, przez wiele lat związanej z Operą na Zamku w Szczecinie. Wśród studentów mogliśmy usłyszeć oraz podziwiać talent nie tylko wokalny ale i aktorski Natalie Herzberg, Katarzynę Kostyk, Annę Kopytko, Katarzynę Pawłowską oraz Damiana Stasiaka. Wystąpiła również uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie Katarzyna Jurga najmłodsza z zespołu artystów. Przy fortepianie solistom towarzyszyła Irina Paliwoda.

Wykonawcy dostarczyli słuchaczom niesamowitych wrażeń muzycznych i mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie z nimi spotkanie.