26 maja br. odbyło się spotkanie młodzieży polsko – niemieckiej w ramach realizacji zadania pn. „Po sąsiedzku – polsko-niemieckie spotkanie na Folwarku”.

W ramach tego projektu, który był realizowany podczas XI Dni Folwarku w Przelewicach, spotkała się młodzież ze szkoły w Woldegk oraz ze Szkoły Podstawowej im. Jama Brzechwy w Kłodzinie oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przelewicach, łącznie 48 osób oraz 7 opiekunów.

Cały projekt składał się z dwóch zasadniczych części: gry terenowej, która miała miejsce na terenie Ogrodu dendrologicznego w Przelewicach oraz warsztatów fotograficznych. W trakcie gry terenowej uczestnicy mieli za zadanie odnalezienie 10 atrakcyjnych miejsc w Ogrodzie przy pomocy mapki oraz krótkich opisów.  Po odnalezieniu wszystkich miejsc, na zakończenie gry uczestnicy otrzymali komplet kart pamiątkowych ukazujących najpiękniejsze miejsca Ogrodu Dendrologicznego.

Podczas warsztatów fotograficznych, uczestnicy zapoznali się z podstawowymi zasadami kadrowania zdjęć, ustawienia światła i kompozycji. Podczas swobodnego poruszania się po terenie Przelewic, uczestnicy podzieleni na zespoły polsko-niemieckie, wykonywali zdjęcia w trzech kategoriach: architektura, przyroda i ludzie. Następnie w pracowni informatycznej na terenie gimnazjum przelewickiego, zdjęcia zostały poddane obróbce i wydrukowane najlepsze prace trafiły na wystawę. Wystawa plenerowa została zaprezentowana wszystkim uczestnikom festynu, który odbywał się na Folwarku. Spośród wszystkich prac wybrano najciekawsze, a zwycięzcom wręczono nagrody.  Uczestnicy projektu otrzymali okolicznościowe worki na plecy, które były potrzebne podczas gry, a także mogły pomieścić słodkiego rogala oraz wodę, niezbędną w tak upalnym dniu. Wszyscy też mieli okazję do wspólnego posiłku.

Podczas wspólnych działań młodzież miała doskonałą okazję do poznania się nawzajem oraz do poznania walorów przyrodniczych i historycznych Przelewic. Z pewnością nawiązano nowe kontakty, które będą kontynuowane podczas kolejnych spotkań mieszkańców zaprzyjaźnionych gmin Woldegk i Przelewice.

Organizatorem całego projektu jest Gmina Przelewice we współpracy z „Ogrodem Kultury”. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską ze środków EFRR oraz budżetu państwa Fundusz Małych Projektów w ramach współpracy Interreg VA.