Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia nastraja w specyficzny sposób. W tym świątecznym klimacie Ogród Kultury w Przelewicach zaprosił, w dniu 11 stycznia 2019 roku, wszystkich chętnych na koncert kolęd i pastorałek. O godzinie 17 sala Gminnego Centrum Kultury w Przelewicach wypełniła się mieszkańcami gminy i nie tylko.

Prawie wszyscy wiedzą o tym że polskie kolędy są najpiękniejsze pod względem treści i melodii. Ponadto w porównaniu z innymi narodami tych kolęd mamy najwięcej. Kolędy stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym. W okresie Bożego Narodzenia, a szczególnie w wieczór wigilijny radują serca i pogłębiają więź rodzinną .

Gdy wielu naszych przodków z powodów politycznych, lub biedy musiało opuścić rodzinny kraj zabierali ze sobą pieśń kolędową. Podnosiła ich ona na duchu, żywiła nadzieję. Tak było na rozległych równinach Sybiru i w każdym zakątku świata. Aby tak nadal było, powinniśmy zadbać dbać o tradycję. Śpiewajmy więc kolędy w naszych mieszkaniach, wspólnie w rodzinach i na różnych spotkaniach.

Na początku przybyłych gości i mieszkańców ciepło powitała Dyrektor „Ogrodu Kultury” w Przelewicach, pani Magdalena Soska.

 

W koncercie swoje umiejętności zaprezentowali następujący wykonawcy: Emila Rojek – sprzypce, Maja Janowska, Oliwia Papaj, Basia Tkaczyk, Nadia Stasiaczyk, Lena Adamiak, Wiktoria Duk, Sandra Dąbrowska – keyboard, Daniel Katarzyniak – keyboard i akordeon, Dzieciaki GieceKu oraz Zespół „Jutrzenka”.

Dużą niespodzianką dla Wszystkich słuchaczy był występ nowo powstałego Zespołu, w skład którego weszło około 15 osób – członków Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz mieszkańców Przelewic. Instruktorem zespołu jest pan Daniel Nowacki. Był to oficjalny debiut, ale jakże udany. Zespół nie ma jeszcze nazwy, ale jest to tylko kwestią czasu.

Dopełnieniem piątkowego koncertu było wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie członków zespołu „Jutrzenka” oraz Daniela Nowackiego.

Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy za wspólne odkrywanie magii Świąt Bożego Narodzenia oraz śpiew kolęd, niejednokrotnie związanych z rodzimą twórczością ludową. Dziękujemy również nauczycielom NSP w Przelewicach i wszystkim instruktorom za tak piękne  przygotowanie wykonawców.

I już zapraszamy wszystkich serdecznie na przyszłoroczny koncert.