W dniu 8 września 2018 r. z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, po raz siódmy, odbyło się wspólne Narodowe Czytanie.

W tym roku przeczytaliśmy „Przedwiośnie”, ostatnią powieść Stefana Żeromskiego, jednego z najwybitniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Fragmenty powieści z 1924 roku zostały odczytane publicznie,w specjalnie przygotowanej z tej okazję scenografii, w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach.

Gościem specjalnym tego wydarzenia był Konrad Pawicki – aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2 tys. miejsc.

Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się do tej inicjatywy.